Halifelik Makamını Neden İstiyoruz

Mart 1924:
Halifelik kaldırıldı.
Sebep:Osmanlı bilimde geri kaldı.Avrupa’ya ayak uyduramadı.Halifelik makamının da itibarı azaldı ve artık önemi kalmadığına karar verilerek kaldırıldı.

Evet Osmanlı Kanuni’ye kadar büyük bir aşk,vecd ve fetih anlayışıyla hareket etti.Daha sonra rahata gelenler,liyakatsizler yüzünden yavaş yavaş geriledi.Evet bilimde örnek almadı, almalıydı ve bizde çalışmalıydık.Ama ne oldu bunların farkına varıldıktan sonra? Bilmeyen halka Batı şudur ve örnek almalısınız denildi.Dikkat buyurun bunu diyenler peşinden yanlış örnek alınıyor diye eleştiri kitapları,yazıları yazmıştır.Bugün ise eleştirilen olayları eleştirenler eleştiriliyor. İşin mihenk taşı ne❓:İSLAM❗İslam bilime,faydalı ilme karşı değildir. İslam ahlaksızlığa karşıdır. Batı’yı örnek alın deyip kadını soyundurmaya,erkeği ‘FETİH RUHUNDAN’ uzak tutmaya karşıdır.Batı’nın kültürüne karşıdır.
Halifeliğin makamını da bu olayların hiç biri zerre kadar düşüremez. Bir taraflarından element uydurup şöyleydi de böyleydi deyip Halifelik makamının hâşa gereksiz, vasıfsız bir şekilde orada durduğunu söyleyenler bugün bir türlü tam Laik olamayan ama Laik ismiyle yaşayan ülkelerinin temelini hazırladı. Halifeyi değiştirmek, İslam diyarında tekrardan söz sahibi olmak varken hepsini elinin tersiyle itti. İstemiyorum dedi. HALBUKİ ne hikmetse nerede bir ganimet(petrol,doğalgaz,altın vb.) İslam diyarlarında ve hepsinin üstüne üşüşen bir akbaba ordusu.. Ve karşılık veremeyen çünkü Halifesi olmayan İslam Ülkeleri… Akıl 2 dk düşünse neyi kaybettiğini anlar da işte ne diyeyim…

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir