Ramazan Yarışmaları // Hicran Süleymanoğlu

YENİLİK

Yenilik nedir? İtiyat ettiklerimizi mi değiştirmek? Yoksa başka bir yere intikal etmek midir? Birçok anlamda bulabiliriz bu yeniliği. Peki din uğruna yeni bir sayfa açmak ne demektir? Yeni bir sayfayı din üzere kurmak belkide ‘’Allah yeniden başlayanların yardımcısıdır’’ sözünü ittikadimizce değerlendirip değer bulmaktır. Bu sayfa içerisinde öyle yenilikler yapılmalı ki vazife dediğimiz kelimenin anlamını fıtratımızda bulmalıyız.

İçimize yaptığımız yolculukta yanımıza atımızı alıp cihat etmeliyiz mesela. Allahın her bir ismine vakfetmeliyiz kendimize. Velhasıl kelam Riyazet etmeliyiz bu Ramazan-ı şerifte. Yeniliği bulmalıyız ve önem vermeliyiz bu kelimeye. Yeniden ve yeniden Allah yeniden başlayanların yardımcısıdır diyerek her defasında hata dahilinde de olsa  baştan alıp yenilemeliyiz kendimizi. Yeni bir sayfa açmalıyız kendimize tozlu olmayan berrak satırlarla oluşan. Bu günleri nasıl geçirsek diyerek değil uygulamaya geçerek anlam kazandırmalıyız  ve ona iltica etmeliyiz. Camilerde cemaatle kıldığımız namazları eve getirebilecek kadar geliştirmeliyiz hayal gücümüzü. Gözümüzü kapattığımız zaman hissetmeliyiz huzurunda olduğumuz o manidar duygumuzu.

Öyle bir yenilik olsun ki bu günler tozlu rafta kalan belkide belden aşağı tutmamız uygun olmaz diye yükseklere koyup o unuttuğumuz kitapları gün yüzüne çıkardığımız  sıra bize ışık verip  pusulamız olsun. Çiçek ektiğimiz o insanlar, dalımızı dahi kırsa öfkemize yenik düşmeden, hüsnü zan ederek düşüncemizde metanet göstermeliyiz.

Sabretmeliyiz.. Elimizi, dilimizi  ve gönlümüzü temiz tutmalıyız vasıl olmalıyız İslamiyet denen güneşe, ne kadar yaksada aynalar canımızı kırarak her birini camını yeniden başlamalıyız bu hakikatlere. Yeniden yeni sayfalara hicret ederek eski sayfalara hicran edip huzur bulmalıyız..

Allah huzur bulanlardan eylesin.

Selam ve dua ile..

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir