Soru – Cevap

İnsan kendini nefsinden nasıl koruyabilir❓

Bak kardeşim Nefis ayette bildirildiği üzere daima kötülüğü emreder. Biz nefsimizi öldüremeyiz. Sadece Allah’ın yardımıyla ıslahına çalışırız.

Islahına çalışmak için nefsimize muhalefet etmemiz gerekir. Muhalefet edebilmek için de nefse muhalefetin mazotu olan Namazı 5 vakit kılmamız gerekmektedir. Şunu unutma insan ne kadar güzel namaz kılarsa ; ne bileyim cemaatle kılar, Takke sarık kullanır, Huşulu olmaya çalışır. Namaz içi sünnetleri yerine getirmeye çalışır. Bunların hepsi Nefse muhalefet edip onun ıslahına çalışmamız konusunda bize yardım eder. Bunu Allah Ankebut Suresi 45. Ayette *Kuşkusuz namaz hayâsızlıktan ve kötülükten meneder.* diye bildirmiş zaten. Meryem Suresi 59. Ayette de *Sonra namazı kılmayan ve nefislerine uyan bir zümre geldi* diye buyuruyor. Tüm bunlar namazın nefis ıslahına önemine dikkat basar. Kural : 5 Vakit namazı ne kadar güzelleştirirsen o kadar nefsine karşı başarılı olursun Biiznillah..

Daha başka şunlar yapılabilir :

-Harama bakmamak için karışık ortamlara girmemek. Girince hızlıca işini bitirip ayrılmak. Bakmamak için çok çalışmak. Allah kadınları Islah etsin..

-Dindar insanlarla takılmak. Yalnız kalmamaya çalışmak. Cemaatle kalmak her zaman Hayırdır. Kötülükten korur Biiznillah. Allah’a dua ederek yardım istemek.

-Şehveti kışkırtıcı her şeyden uzak durmaya çalışmak. Ve en önemlisi devamlı bir tövbe istiğfarda bulunmak. Her gün 100 kez Sünnet olan gibisinden.

Bunların hiç biri tamamen çözüm değildir kardeşim. Bunu unutma. Bunlar sadece bataklığa gömülüp kalmamak için yeterlidir, hepsini yapabilirsen.. Çünkü Allah bizi böyle yarattı. Bu mükemmel yaratılışa fıtrat düşmanları, gafil aileler düşmanlık yapıyor.
Hepsinin çözüm yolu en başta Allah’a itaat eden bir grup arkadaş ile birlikte hayırlı iş peşinde koşmak ve evlilik Müessesesini hayırlı bir şekilde kurmakla olur. Okul, askerlik, iş diye diye yediler bu Müesseseyi. Ahlak diye inleyecekler veya geberecekler..

Allah hepimizin yardımcısı olsun.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir